2009 Volleyball

2009 Viterbo Volleyball Schedule

  • * Conference Event
  • % Scrimmage
  • ^ Exhibition
  • Home games in bold
 DayTime OpponentScore Record
August
 246:00 PM @ Robert Morris University-ChicagoW-22-25,18-25,22-25 1-0
 256:00 PM @ Judson UniversityW-18-25,23-25,21-25 2-0
 285:30 PM vs. Trinity International UniversityL-25-27,25-27,25-19,25-23,15-12 2-1
 UM-Dearborn Earlybird College Challenge
  8:00 PM vs. University of Northwestern OhioW-23-25,25-20,22-25,25-22,12-15 3-1
 UM-Dearborn Earlybird College Challenge
 299:00 AM vs. Marian University (Ind.)L-25-21,25-15,24-26,25-22 3-2
 UM-Dearborn Earlybird College Challenge
  11:30 AM vs. Calumet College of St. JosephW-18-25,5-25,19-25 4-2
 UM-Dearborn Earlybird College Challenge
September
 17:00 PM vs. Saint Mary's University of MinnesotaW-25-18,16-25,25-17,27-25 5-2
 27:00 PM vs. University of Wisconsin-LaCrosseW-25-20,28-26,25-19 6-2
  Coulee Cup
 44:00 PM vs. St. Thomas UniversityL-25-18,25-9,25-22 6-3
 St. Mary's Tournament
  6:00 PM vs. University of Wisconsin-River FallsW-25-14,16-25,23-25,18-25 7-3
 St. Mary's Tournament
 510:00 AM vs. St. Catherine UniversityW-25-23,17-25,12-25,19-25 8-3
 St. Mary's Tournament
  2:00 PM vs. Milwaukee School of EngineeringW-20-25,11-25,25-18,14-25 9-3
 St. Mary's Tournament
97:00 PM @ Mount MercyW-25-23,22-25,12-25,25-23,10-15 10-3  1-0
 113:00 PM @ University of Wisconsin-StoutL-25-18,25-21,18-25,25-17 10-4
 UW-Stout Tournament
  5:00 PM vs. Finlandia UniversityW-15-25,14-25,17-25 11-4
 UW-Stout Tournament
 1210:00 AM vs. St. Olaf CollegeW-23-25,25-22,14-25,19-25 12-4
 UW-Stout Tournament
  12:00 PM vs. Luther CollegeL-26-28,25-17,19-25,25-22,15-8 12-5
 UW-Stout Tournament
167:00 PM vs. ClarkeW-25-21,25-20,25-21 13-5  2-0
 254:00 PM vs. Robert Morris University-ChicagoW-25-22,25-19,25-13 14-5
 Oktoberfest Tournament
  8:00 PM vs. Illinois Institute of TechnologyW-25-27,25-15,19-25,25-18,15-6 15-5
 Oktoberfest Tournament
 2611:00 AM vs. Calumet College of St. JosephW-25-13,25-15,25-13 16-5
 Oktoberfest Tournament
  1:00 PM vs. Mount MercyW-25-21,25-21,25-15 17-5
 Oktoberfest Tournament
307:00 PM @ Grand ViewL-25-23,26-28,25-23,23-25,15-13 17-6  2-1
October
 25:00 PM @ Cardinal Stritch UniversityW-22-25,24-26,16-25 18-6
 311:00 AM @ Edgewood CollegeL-12-25,21-25,25-19,25-23,15-11 18-7
 Edgewood Triangular
  1:00 PM vs. Mount Mary CollegeW-14-25,12-25,14-25 19-7
 Edgewood Triangular
77:00 PM @ William PennW-17-25,22-25,25-22,19-25 20-7  3-1
 94:00 PM vs. Cardinal Stritch UniversityW-18-25,20-25,19-25 21-7
 Clarke College Tournament
  6:00 PM vs. Cornerstone UniversityL-25-23,25-17,25-17 21-8
 Clarke College Tournament
 1010:00 AM @ ClarkeW-25-23,25-17,19-25,20-25,13-15 22-8
 Clarke College Tournament
  12:00 PM vs. MidAmerica Nazarene UniversityL-25-13,24-26,24-26,25-19,11-15 22-9
 Clarke College Tournament
147:00 PM vs. Ashford UniversityW-25-23,25-20,25-21 23-9  4-1
217:00 PM vs. St. AmbroseL-16-25,18-25,21-25 23-10  4-2
 233:00 PM vs. University of Wisconsin-StoutW-24-26,17-25,25-18,25-23,14-16 24-10
 UW-Eau Claire Tournament
  5:15 PM @ University of Wisconsin-Eau ClaireW-24-26,23-25,25-21,18-25 25-10
 UW-Eau Claire Tournament
 2412:15 PM vs. University of Wisconsin-SuperiorW-13-25,18-25,17-25 26-10
 UW-Eau Claire Tournament
  2:30 PM vs. University of Wisconsin-River FallsW-24-26,25-19,13-25,12-25 27-10
 UW-Eau Claire Tournament
287:00 PM @ Iowa Wesleyan CollegeW-21-25,25-19,26-24,24-26,10-15 28-10  5-2
November
27:00 PM vs. Waldorf CollegeW-25-9,25-20,24-26,25-21 29-10  6-2
 77:00 PM vs. Iowa Wesleyan CollegeW-25-21,25-18,25-15 30-10
 MCC Tournament Quarterfinals - #3 vs. #6
 117:00 PM @ Grand ViewW-26-24,19-25,21-25,25-19,10-15 31-10
 Viterbo advances to MCC Championship and will face #1 SAU
 147:00 PM @ St. AmbroseL-18-25,25-21,26-24,25-16 31-11
 MCC Championship Game vs. #1 SAU
 

2009 Viterbo Volleyball Roster

#NameCl.Pos.Ht.Hometown
1Amber DunnJRDS5-8Hancock, Wis.
2Jenna LauJRRS5-9Eau Claire, Wis.
3Amanda BernettJRS/RS5-8Sparta, Wis.
5Amy BraaksmaSOLS/RS5-10Randolph, Wis.
6Katie FlockFROH5-9Sparta, Wis.
7Jordan BlakenFRDS5-6Melrose, Wis.
8Allison LutzFRS/RS5-9Wayzata, Minn.
10Toni WaltersFRRS6-0Winona, Minn.
13Stacie HoffmanFRS/RS5-8Mequon, Wis.
15Anna WaltherFROH/MH5-9Cameron, Wis.
16Megan LewisSORS5-10Kasson, Minn.
17Kassie McGettiganFRRS/MH6-0La Crosse, Wis.
19Hannah RippFRMH/OH6-1Merrillan, Wis.
20Abby BreitungSRMH5-10Tomah, Wis,
27Heather HarelstadSRDS5-1Chippewa Falls, Wis.
Ryan DeLong - Head Coach
Eric Kunick - Assistant Coach
Phil Gilbert - Assistant Coach